• Szkolny Klub Wolontariatu

• IDEA WOLONTARIATU

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły – uczniów nauczycieli i rodziców, na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat, można odcisnąć dobro we wszystkich dziedzinach jego życia. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym, jak i samym sobie. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów -wolontariuszy aktywność, wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjny, wychowawczy.

CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU

Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.

·Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.

·Kształtowanie postaw prospołecznych.

·Rozwijanie postawy altruistycznej, empatii i tolerancji.

·Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

·Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.

·Budowanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.

·Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.

·Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.

·Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

·Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.

·Możliwość wykorzystywania własnych umiejętności i doświadczeń.

·Rozwijanie zainteresowań.

·Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.

·Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

OBSZARY DZIAŁANIA

Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko pozaszkolne.

Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w pracę na rzecz społeczności jako wolontariusz. Wolontariat to pomaganie innym, prowadzenie akcji dla innych, to twórcze myślenie, rozwijanie kompetencji społecznych, dobrowolna i świadoma praca na rzecz innych ludzi.
        WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE !!

Opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu są:
        - P. Wioletta Choinska
        - P. Dorota Kleinszmidt

Nasi wolontariusze podczas Cross Duathlon Pelplin 2021           Nasi wolontariusze podczas Biegu Cysterskiego Pelplin 2021